U životu čoveka, bez obzira na to koliko kvalitetne zube i dobre genetske predispozicije imao, odlazak kod stomatologa je neizbežan. Redovna i besprekorna oralna higijena – pranje zuba dva ili tri puta dnevno ili posle svakog obroka, korištenje interdentalnog konca, pre ili posle pranja zuba, nije nešto čime bi svako od nas moga da se pohvali. Međutim, iako ste jedan od tih retko sistematičnih i odgovornih u ovoj oblasti, čak ni to nije dovoljno da se izbegne mogućnost problema sa zubima. Svako od nas je makar jednom primetio sitne tamne tačkice, poznatije kao karijes, te shvatio da je došlo do „kvarenja zuba“.
Pokvareni zubi ne narušavaju samo naš izgled, već i naše zdravlje. Zato kada je u pitanju popravka zuba, cena je nešto za šta se ne pita. Svako ko je nekada iskusio bol u zubu, zna zašto je to tako.
Osećaj bola u zubu obično je znak da imamo karijes koji nismo primetili ili dugo nismo posetili stomatologa koji bi nam ukazao na postojanje problema. Karijes se, ukoliko se ne leči, vrlo lako širi sa jednog na ostale zube.
Karijes se javlja na površini zuba, razgrađuje gleđ i progresivno prodire u dubinu i širinu zuba, oštećujući na taj način zubno tkivo (dentin) i živac (zubnu pulpu). Vrsta lečenja, koju će stomatolog da preduzme, zavisi u kom trenutku i stepenu oboljenja zuba mu se javimo, odnosno u kojoj meri je prodiranje karijesa napredovalo. Karijes sa zuba mora da bude odstranjen, kako bi se njegovo napredovanje suzbilo, a sve one praznine koje nastanu njegovim skidanjem moraju da budu popunjene plombom. Za plombiranje zuba cena varira u zavisnosti od toga kakvog je kvaliteta i materijala plomba, te kolika površina treba da se pokrije nakon otklanjanja karijesa.
Gangrena zuba oboljenje je korena zuba, predstavlja odumiranje pulpe. Do propadanja, odnosno odumiranja pulpe dolazi usled bakterijske infekcije i nedovoljne cirkulacije. Jednim od glavnih uzročnika nastanka oboljenja, tzv. gangrena zuba, smatra se nepravilno održavanje oralne higijene, tačnije karijes. Nakon što karijes nagrize i razori površinu zuba oslobađa se prostor za prodor bakterija i ostataka hrane unutar zuba.
Gangrena zuba može da nastane i usled nekog fizičkog oštećenja koje dovodi do prekida mikrocirkulacije. Na taj način može da nastane ganrena potpuno zdravog zuba.
Gangrena zuba prepoznatljiva je po sledećim simptomima:
Uočite li neke od ovih simptoma, javite se stomatologu.
Ukoliko se gangrena zuba ne leči na vreme infekcija može da se proširi na vrh korena zuba i izazove nastanak cisti, granuloma ili apscesa. No, ukoliko se gangrena zuba otkrije na vreme i počne da se leči, sve može da prođe bez velikih komplikacija.
Gangrena zuba uspešno se leči čišćenjem kanala korena zuba.
Ukoliko vam se ipak nekim slučajem desi da se infekcija proširi do samog korena zuba, on i tada može da se leči.
Lecenje zuba u narodu poznatije kao „vadjenje živca“, predstavlja endodontski tretman. Endodontska terapija u doslovnom prevodu sa latinskog ima značenje lečenje unutrašnjosti zuba (lat. endo – unutra, dont – zub).
Ukorenjeno je mišljenje kako je lečenje zuba nešto što je praćeno neprijatnošću i bolom, no danas se postupak lecenja zuba, odnosno vadjenje zivca, obavlja bezbolno uz anesteziju. Endodontski tretman, odnosno lecenje zuba dovodi do očuvanja funkcije zuba koji bi u suprotnom bio izgubljen.
Živac smešten u zubu ima važnu ulogu u rastu i razvoju zuba, no kada se taj proces završi, njegova spoljna funkcija svodi se na onu senzornu, i to na sposobnost zuba da reaguje na nadražaje kao što su npr. toplo ili hladno.
Lecenje zuba, odnosno kanala korena zuba, podrazumeva mehaničko čišćenje i ispiranje bakterija, raspadnutih organskih sastojaka, ali i bakterijskih toksina koji zaostaju nakon propadanja zubnog živca. Svi ovi gore navedeni uzroci kadri su da dovedu do sledećih simptoma:
Nakon što kanal biva očišćen i ispran, sledi punjenje specijalnim pastama i kočićima kako bi prostor unutar zuba ostao hermetički zatvoren. Ovim postupkom biva onemogućeno naseljavanje bakterija unutar zuba, ako i javljanje zapaljenskih reakcija sa svim njenim posledicama. Dakle, ovako izgleda vadjenje zivca.
U slučaju da u vrhu korena zuba postoji proces (periapikalna lezija) on se tretira na dva načina:
Kada je u pitanju popravka zuba cena varira u zavisnosti od toga da li se radi o plombiranju, čišćenju kanala zuba ili pak vađenju samog živca. Dakle, u zavisnosti od toga u kojem stadijumu oboljenja se javljate vašem stomatologu.
Za plombiranje zuba cena je obično najmanja, budući da se radi o jednom od manjih stomatoloških zahvata, dok je lecenje zuba nešto što će više da optereti vaš budžet. Kako sve povlači jedno drugo i kako su šteta i bol koju karijes može da izazove enormni, čini se kako je za plombiranje zuba cena najmanje što možemo da platimo kako bismo sačuvali svoje oralno zdravlje. Skidanje tek nastalog karijesa, te plombiranje zuba, može da nas spase posledica koje mogu da dovedu čak i do gubitka zuba.
Iako smo često opterećeni materijalnom oskudicom, popravka zuba cena je koju na kraju moramo da platimo, kako bismo sačuvali ne samo svoj izgled, već i celokupno zdravlje.